0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталГраѓански сектор

НСОН бара зголемување на платите на просветните работници

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) денеска ја поздрави одлуката на Владата и Министерството за труд и социјална политика да ја зголемат платата на вработените во градинките. Сметаат дека платите на просветните работници се под просекот на просечната плата во државата. Бараат од Владата и од Министерството за образовани и наука зголемувањето на платите на просветните работници да биде слично или исто како зголемувањето на вработените во градинките. 

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close