0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Бесплатна вакцинација против грип за ризични групи 

Бесплатно против грип ќе може да се вакцинираат ризичните групи на граѓани, без ограничување во однос на примањата. Согласно препораките на Светската здравствена организација (СЗО) и Програмата за имунизација за 2019 година во категоријата ризични групи се опфатени: бремени жени во кој било период од бременоста, деца на возраст од шест месеци до 5 години, лица над 65-годишна возраст, лица со хронични заболувања, како и лица сместени во геронтолошки центри и вработени во овие центри и здравствени работници.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close