БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Амбасадата на САД во Тирана објави видео како треба да се избере функционален Уставен суд

Амбасадата на САД во Тирана денеска објави уште едно анимирано едукативно видео, објаснувајќи им на граѓаните како се врши избор на судии за Уставниот суд и како функционира институцијата

Тирана, 13 август 2019 (МИА) – Амбасадата на САД во Тирана денеска објави уште едно анимирано едукативно видео, објаснувајќи им на граѓаните како се врши избор на судии за Уставниот суд и како функционира институцијата.

Видеото е објавено на официјалниот профил на Фејсбук на Американската амбасада.

– Во претходното видео, дознавте за процесот ветинг. Сега ќе зборуваме за Уставниот суд. Погледнете го ова видео за да откриете како може Албанија да има функционален Уставен суд, со квалификувани, непристрасни и аполитични судии, се наведува во видеото.

Во видеото се објаснува дека членовите на Уставниот суд ќе бидат избрани со политички компромис, но дека потоа нема да имаат никаква врска со политиката и политичарите.

Потсетувајќи на проблемот со овој суд, Амбасадата забележува дека „често Парламентот и претседателот не можеле да се согласат со одреден судија и тоа предизвикувало празни места долго време“.
Новиот Уставен суд треба да донесе одлуки за сите донесени одлуки или закони, па дури и претседателски уредби, појаснуваат од Амбасадата на САД.

Поради непоминување на процесот на проверка на потеклото на имотот или познат како ветинг Уставниот суд на Албанија не функционира околу две години. Од девет членови,колку што брои судот осум не го поминаа ветингот, додека деветтиот судија е со изминат мандат. вт/ми/

Таг
Back to top button
Close