0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, a денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, кој, како што посочи, бил закажан уште пред десеттина дена и не е поврзан со неговиот телефонски разговор со руските пранкери, кои му се претставија како Петро Порошенко и Јенс Столтенберг.

Скопје, 11 јули 2019 (МИА) – Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, a денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, кој, како што посочи, бил закажан уште пред десеттина дена и не е поврзан со неговиот телефонски разговор со руските пранкери, кои му се претставија како Петро Порошенко и Јенс Столтенберг.

-Ние имаме редовна комуникација со сите амбасадори. Оваа средба е закажана уште пред десеттина дена. Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат ваквите работи да се испречат пред нашите пријателски односи. Соработката со Руската Федерација е една од нашите цели, зајакнување на таа соработка на економски и на секаков план, нагласи Заев, одговарајќи на новинарско прашање дали досега разговарал со Баздникин за телефонските разговори со лажните Порошенко и Столтенберг, во кои меѓу другото кажал дека српскиот претседател Александар Вучиќ е под влијание на Русија.

Заев нагласи дека тој се залага за пријателство и унапредување на регионалната соработка и оти во разговорите со руските пранкери тоа било потврдено.

Напомена дека се залага за решавање на косовското прашање по примерот на Преспанскиот договор и оти посакува просперитет на Албанците и на сите граѓани кои живеат на Косово.

Истакна дека познато во јавноста е дека Русија не сака Северна Македонија да биде членка на НАТО, но не поради самите нас, туку поради тоа што против проширувањето на Алијансата.

-Ние сме мала земја сакаме да бидеме пријатели со сите и да го задржиме пријателството дури и со оние кои се против проширувањето на НАТО. Нашата намера не е непријателство кон Руската Федерација со тоа што ќе станеме членка на НАТО, напротив верувам дека со тоа само ќе го задржиме мирот во Северна Македонија и во целиот регион, додаде Заев. ац/дма/

Изјави

Posted by MИА.mk on Четврток, 11 јули 2019

Back to top button
Close