0_Магазин.ПорталДизајн

Вокменот слави 40-ти роденден (видео)

Пред точно 40 години, на денешен ден, настана вокменот - претходникот на дискменот и на смартфон музичката плејлиста

Токио, 2 јули 2019 (МИА) – Пред точно 40 години, на денешен ден, настана вокменот – претходник на дискменот и на смартфон музичката плејлиста.

Концептот е сличен – слушање музика со слушалки низ прошетка, само што слушалките беа малку поголеми и со сунѓер околу нив… И, уредот работи на аудиокасети. Тоа беше хит-трендот на генераците кои пораснаа во 80-тите и 90-тите.

Кога се појави првиот модел ТПС-Л2, првата генерација на вокмен стерео-уредите, се мислеше оти тие никогаш нема да добијат функција за снимање. Но, овој тогаш револуционерен уред, благодарение, меѓу другото и на тој новитет, постигна огромен успех, влијаејќи на новите стилови на живот коишто за бргу станаа популарни ширум светот, а слушањето музика на секој чекор стана секојдневие.

Со овозможувањето – младите да уживаат во висококвалитетен звук на музиката, каде и да се, вокменот стана симбол на компанијата Сони. си/

Таг
Back to top button
Close