0_Спорт.ПорталФудбал

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Белгиската фудбалска федерација (KБВБ) веќе го отстрани клубот, а сега и европската централа го направи истото.

Нион, 19 јули 2019 (МИА) – УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од учеството во групната фаза на Лигата на Европа за сезоната 2019/20 поради местење на натпревари во шампионатот на земјата.

Белгиската фудбалска федерација (KБВБ) веќе го отстрани клубот, а сега и европската централа го направи истото.

УЕФА спроведе сопствена истрага за случајот. На 15 јули, тимот има право да учествува на турнирот. Сепак, на 17 јули, Белгискиот спортски арбитражен суд ја потврди дисциплинската казна на тимот. УЕФА ја продолжи истрагата, ја поништи сопствената одлука и забрани на Мехелен настап во Лигата Европа за една сезона.

Плаќањата за местените натпревари се спровеле преку Кипар, Србија и Црна Гора. Тројца од раководителите на клубот се отстранети од фудбалот за следниве 10 години.вз

Таг
Back to top button
Close