СветСвет.Портал

Трамп бара конгресменките да им се извинат на САД и Израел

Американскиот претседател Доналд Трамп  денеска повторно ги нападна четирите демократски конгресменки кои ја критикуваа неговата политика, повикувајќи ги да им се извинат на САД и Израел.

Вашингтон, 22 јули 2019 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп  денеска повторно ги нападна четирите демократски конгресменки кои ја критикуваа неговата политика, повикувајќи ги да им се извинат на САД и Израел.

-Не верувам дека четирите конгресменки се способни да ја сакаат нашата земја. Треба да им се извинат на САД и Израел за ужасните работи кои ги кажаа, полни со омраза, напиша Трамп на Твитер, а пренесоа британските медиуми.

Американскиот претседател предизвика бирни реакции кога минатиот викенд на Твитер напиша дека четири конгресмнеки, од кои три се родени во САД,  треба да „се вратат во уништените и со криминал опустошени места од кои дошле“.

Американскиот Конгрес остро ја осуди изјавата на Трамп за демократските конгресменки како „расистички коментар што го озакони и зголеми стравот и омразата кон новите Американци и припадниците на другите раси“. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close