0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

Сите резултати од реваншите во првото квалификациско коло на ЛЕ

Што се однесува до македонските претставници, Академија Пандев, Шкупи и Македонија Ѓ.П. сите беа елиминирани уште по првото квалификациско коло.

Сплит, 19 јули 2019 (МИА) – Вчеравечер се одиграа 42 реванш-дуели од првиот квалификациски круг на Лигата Европа.

Во голем број од нив, беа постигнати изненадувачки резултати, а тимовите кои претходно беа сметани за аутсајдери продолжија напред.

Несомнено, најголема сензација е срамниот пораз на Хајдук (Сплит) од страна на малтешкиот Гзира Јунајтед. Хрватскиот тим победи со 2-0 како гостин, поведе и на својот „Пољуд“, но потоа дозволи три гола и го напушти турнирот во најраната фаза.

Сериозни тимови како Краков и Динамо (Минск) исто така се аут од трката.

Што се однесува до македонските претставници, Академија Пандев, Шкупи и Македонија Ѓ.П. сите беа елиминирани уште по првото квалификациско коло.

Реванш-дуели од првото квалификациско коло на Лига Европа:

Тобол (Казахстан) – Жунес Еш (Луксембург) 1:1 (0:0)
Каират (Казахстан) – Широки Брег (БиХ) 2:1 (2:1)
Македонија Ѓорче Петров (Северна Македонија) – Алашкерт (Ерменија) 0:3 (1:3)
Теута (Албанија) – Вентспилс (Латвија) ​​1:0 (0:3)
Интер Турку (Финска) – Брондби (Данска) 2:0 (1:4)
Университатеа Крајова (Романија) – Сабаил (Азербејџан) 3:2 (3:2)
Рига (Латвија) ​​- Олимпија Љубљана (Словенија) 0:2 (3:2)
Левадија Талин (Естонија) – Стјарнан (Исланд) 3:2 по пр. (1:2)
РоПС Рованиеми (Финска) – Абердин (Шкотска) 1:2 (1:2)
Динамо Минск (Белорусија) – Лиепаја (Латвија) ​​1:2 (1:1)
Левски (Бугарија) – Ружомберок (Словачка) 2:0 (2:0)
Аполон Лимасол (Кипар) – Каунас Жалгарис (Литванија) 4:0 (2:0)
Петрокуб-Хунчести (Молдавија) ​​- АЕК Ларнака (Кипар) 0:1 (0:1)
Милсами Орхеи (Молдавија) ​​- ФКСБ (Романија) 1:2 (0:2)
Вадуз (Лихтенштајн) – Браидаблик (Исланд) 2:1 (0:0)
Хаугесунд (Норвешка) – Клифтонвил (Северна Ирска) 5:1 (1:0)
Нефчи (Азербејџан) – Сперанца (Молдавија) ​​6:0 (3:0)
Торпедо Кутаиси (Грузија) – Ордабаси (Казахстан) 0:2 (0:1)
Жалгирис Вилнус (Литванија) – Хонвед (Унгарија) 1:1 (1:3)
Зрињски (БиХ) – Академија Пандев (Северна Македонија) 3:0 (3:0)
Краков (Полска) – Дунајска стреда (Словачка) 2:2 по пр. (1:1)
Шкупи (Македонија) – Пјуник (Ерменија) 1:2 (3:3)
Апоел Бер Шева (Израел) – Лачи (Албанија) 1:0 (1:1)
Будуќност (Црна Гора) – Нарва Транс (Естонија) 4:1 (2:0)
Раднички Ниш (Флорида) – Флора Талин (Естонија) 2:2 (0:2)

Витебск (Белорусија) – КУПС (Финска) 1:1 (0:2)
Домжале (Словенија) – Балзан (Малта) 1:0 (4:3)
Спартак Трнава (Словачка) – Радник (БиХ) 5:2 по пр. и пенали (0:2)
Балимена (Северна Ирска) – Малме (Шведска) 0:4 (0:7)
Мура (Словенија) – Макаби Хаифа (Израел) 2:3 (0:2)
Б36 Торсхавн (Фарски Острови) – Крусејдерс (Северна Ирска) 2:3 (0:2)
Енгордани (Андора) – Динамо Тбилиси (Грузија) 0:1 (0:6)
Кукеши (Албанија) – Дебрецен (Унгарија) 1:1 (0:3)
Шамрок Роверс (Република Ирска) – Бран (Норвешка) 2:1 (2:2)
Хибернијанс (Малта) – Шахтјор Солигорск (Белорусија) 0:1 (0:1)
Рејкјавик (Исланд) – Молде (Норвешка) 0:0 (1:7)
Килмарнок (Шкотска) – Конас Квеј (Велс) 0:2 (2:1)
МОЛ Види (Унгарија) – Зета (Црна Гора) 0:0 (5:1)
Легија Варшава (Полска) – Европа (Гибралтар) 3:0 (0:0)
Норчепинг (Шведска) – Сент Патрикс (Ирска) 2:1 (2:0)
Нидеркорн (Луксембург) – Корк Сити (Ирска) 1:2 (2:0)
Хајдук Сплит (Хрватска) – Гзира Јунајтед (Малта) 1:3 (2:0)
Ренџерс (Шкотска) – Ст. Џозеф (Гибралтар) 6:0 (4:0)

од среда:
Чихура (Грузија) – Фола (Луксембург) 2:1 (2:1)

од вторникот:
Титоград (Црна Гора) – ЦСКА (Бугарија) 0:0 (0:4)
Банантс (Ерменија) – Чукарички (Србија) 0:5 (0:3)
Клаксвик (Фарски Острови) – Ритериај (Литванија) 0:0 (1:1).вз

Таг
Back to top button
Close