ЕвропаЕвропа.Портал

Северноирската  ДУП го поддржува Џонсон

Десет пратеници на северноирската Демократска унионистичка партија ќе продолжи да ја поддржува британската Влада и кога Борис Џонсон ќе стане премир, изјави лидерката на ДУП, Арлен Фостер

Белфаст, 23 јули 2019 (МИА) – Десет пратеници на северноирската Демократска унионистичка партија ќе продолжи да ја поддржува британската Влада и кога Борис Џонсон ќе стане премир, изјави лидерката на ДУП, Арлен Фостер.

Таа истакна дека довербата и договорот помеѓу конзервативците и ДУП останува во сила. Фостер додаде дека двете партии пред почетокот на новата седница на Парламентот ќе одржи состанок на кој ќе се анализира меѓупартискиот договор.

Таа наведе дека разговарала со Џонсон, при тоа честитајќи му го изборот, потенцирајќи дека очекува тој набрзо да ја посети Северна Ирска. ми/

Таг
Back to top button
Close