Дописници МКДРепортажа

Семки од диви лозници од неолит, дел од винската приказна на Кавадарци

Семки од диви лозници од неолит, од 7 до 5 илјади години пред нашата ера, се дел од винската приказна што можете да ја слушнете ако дојдете во Кавадарци и се запознаете со бројните археолошки локалитети во Кавадаречко, кои се сведоци за богатата историја, традиција и култура на овој најголем лозаровинарски крај во државата.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close