0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштество

Се одржа натпреварот „Предизвикот на Шара“

Заврши второто издание на спортско-рекреативната манифестација „Предизвикот на Шар Планина“ (Sharra Challenge), за најбрзо искачување од Тетово до Попова Шапка.

Тетово, 20 јули 2019 (МИА) – Заврши второто издание на спортско-рекреативната манифестација „Предизвикот на Шар Планина“ (Sharra Challenge), за најбрзо искачување од Тетово до Попова Шапка.

Во категоријата планинско трчање, во женска конкуренција победи Билјана Кираџиева, додека второ и трето место освоија Весна Кираџиева и Валентина Узунова. Во машка конкуренција победник е Стојче Петровски, додека Денис Богоевски и Бојан Сапунов се пласираа на втората и третата позиција.

Игор Трпковски е најбрзиот во планински велосипедизам, а го следат Стефан Узунов и Перица Стаменковски. Во натпреварот во друмски велосипедизам првото место го освои Тефик Салахи. Втор беше Кирил Марковски, додека трет Драган Николчевиќ.

Сите учесници тргнале од тетовскиот градски плоштад во 9 часот. Патеката за планинско трчање беше долга 10 километри Тетово – Гајре – Лисец – Попова Шапка, по планински патеки. За друмски велосипедизам патеката беше долга 20 километри, односно од плоштадот по асфалтираниот пат до Попова Шапка. Патеката во планински велосипедизам исто ја поминуваа во должина од 20 километри, но движењето беше во правец Тетово – Бањиче – Шипковица – Лисец – Попова Шапка.

Во секоја од трките во трчање, планински и друмски велосипедизам, во машка и женска конкуренција, наградите се: прво место златен медал и 5.000 денари, второ место сребрен медал и 3.000 денари, и за трето место бронзен медал и 2.000 денари. ас/фф/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close