СветСвет.Портал

Рохани: Иран ги остава сите врати отворени за спас на нуклеарниот договор

Иран е одлучен да „ги остави сите врати отворени“ за да се сочува нуклеарниот договор од 2015 година, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани во телефонски разговор со францускиот колега Емануел Макрон.

Дубаи, 18 јули 2019 (МИА) – Иран е одлучен да „ги остави сите врати отворени“ за да се сочува нуклеарниот договор од 2015 година, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани во телефонски разговор со францускиот колега Емануел Макрон.

– Европејците би требало да ги забрзаат своите напори за спасување на тој пакет, рекол Рохани, пренесува иранската државна телевизија. јт/

Таг
Back to top button
Close