ИнтервјуКултураКултура.Портал

Родна Величковска, уметнички директор на Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Во Прилеп вечер, а утревечер на Рудина кај Долнени, лулката на македонското гајдаџиство, ќе се одржува јубилејниот, 45-ти Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Фестивалот донесува околу 350 изведувачи на изворниот мелос од цела Северна Македонија, семинар за изучување на народните инструменти и песни, трибина за изворниот фолклор, некогаш и денес и зборник за ставот на научниците за зачувувањето и карактеристиките на изворниот мелос. Разговараме со уметничкиот директор на Фестивалот, професор доктор Родна Величковска од Институтот за фолклор „Mарко Цепенков“ од Скопје за улогата и значењето на Фестивалот во зачувувањето на вековното нематеријално културно богатство на државава.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close