Најава на настани

МИА Најави – МКД

Скопје, 23 јули 2019 

Скопје, 23 јули 2019  

Скопје – Седница на Собранието на Република Северна Македонија. (сала „Македонија“/11:00)

Скопје – Посета на Ирфан Ченгич, пратеник во Парламентот на Босна и Херцеговина. (Кабинет 321/9:00)

Скопје – Посета на Кејт Мери Бернс, новоименуван амбасадор на САД. (Кабинет на претседателот/9:30)

Скопје – Неформална средба на претседателот Џафери со претставници на медиумите. (сала на Уставна комисија/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. (сала 4/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство. (сала 10/10:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за надворешна политика. (сала 10/10:30)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за економски прашања. (сала 4/10:30)

Скопје – Седници на собраниската Законодавно-правна комисија. (сала 10/10:45)

Скопје – Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи тематски брифинг со медиуми во врска со дисперзијата на Центарот за зависници во Кисела Вода. (Министерство за здравство/9:00)

Скопје – Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе се сретне со директорите и вработените во детските градинки. (Клуб на пратениците/10:00)

Скопје – Градоначалниците  на Град Скопје и на Општина Центар, Петре Шилегов и Саша Богдановиќ ќе одржат прес-конференција по повод спроведување на акција за ослободување на дрвјата од нестручно извршување на градежни работи. (на крстосницата помеѓу ул .„Орце Николов“ и ул. „Наум Наумовски Борче“ во Дебар Маало/12:30)

Скопје – Прес-конференција на Независниот синдикат на полицијата (НСП). (Простории на НСП, ГТЦ – втори кат/12:00)

Скопје – Во рамки на „Скопско лето 2019“ ќе биде отворена изложбата „Цртеж – експериментален цртеж“. (НЛБ Галерија/20:30)

Скопје – На првото издание на Кино на трева,  во склоп на Програмата на настанот „МКЦ за Скопје“ ќе биде прикажан филмот COLD WAR во режија на Pawel Pawlikowski. (парк на МКЦ/21:00)

 

_________________________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини**

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close