Најава на настани

МИА Најави МКД

20 јули 2019

20 јули 2019

Маврово и Ростуше – Отворање привремен граничен премин Стрезимир-Рестилица. (Собир на местото Трница/9:30-10:00, средба во 12:00)

Прилеп – Поставување промотивен штанд МојДДВ. (пред супермаркетот Тинекс/16:00, изјава ќе даде министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска)

Скопје – Отворање на изложбата „Преобоени фотографии“. (НУ Музеј на РСМ/20:00)

Скопје – Премиера на документарниот филм „The Way of Clave“. (Кино „Култура“/20:00)

Скопје – Во рамки на фестивалот „Summerland” ќе настапи хорот „Златно Славејче“, а по нив и омилените детски јутјубери ЏП и Стефонатор, (Градски парк/19:00), и ќе биде прикажан македонскиот филм „Џган“ (Летно кино/21:00)

Тетово – Концерт на тенорот Шкодран Толај и пијанистот Дарко Мариновски. (Центар за култура/20:00)

Скопје  – Концерт на „Бјонко и Балканбит бенд“ од Данска во рамки на „Скопско лето“. (Факултет за ликовни уметности – Сули ан/21:00)

Тетово – Трки во трчање и велосипедизам „Предизвикот на Шар Планина“ од Тетово до Попова Шапка во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ и Општина Тетово. (Плоштад во Тетово/9:00) 

_____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини**

 

Back to top button
Close