Најава на настани

МИА Најави – МКД

16 јули 2019 Вашингтон - Претседателот Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери во работна посета на САД и ќе учествува на дводневен парламентарен форум за лидерство во Вашингтон.

16 јули 2019

Вашингтон – Претседателот Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери во работна посета на САД и ќе учествува на дводневен парламентарен форум за лидерство во Вашингтон.

Скопје – Седница на собраниската Комисија за европски прашања. (Сала 4/11:00)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за економски прашања. (Сала „Борис Трајковски“/12:00)

Скопје – Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во официјална посета на Република Северна Македонија:

– Пристигнување на министерот Чавушоглу во Министерството за надворешни работи. (ВИП влез на МНР, фото/видео инсерти/8:55)

-Тет-а-тет средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот Чавушоглу. (Кабинет на МНР/9:00-9:30)

– Билатерална средба меѓу делегациите на министерствата за надворешни работи на Република Северна Македонија и Република Турција. (МНР, сала на први кат, фото/видео инсерти/9:35-10:00)

– Посета на просторијата во Дипломатски архив на МНР, каде е сместена донираната техничка опрема од Агенцијата за соработка и развој – ТИКА. (МНР, четврти кат, фото/видео инсерти/10:05-10:20)

– Прес-конференција на министрите за надворешни работи Димитров и Чавушоглу. (МНР, приземје/10:25-11:00)

Скопје – Министерот за локална самоуправа Горан Милески и градоначалникот на Општина Гази Баба Борис Георгиевски ќе дадат изјава за медиумите. (кај Основното училиште „Наум Охридски“ во Булачани/10:30)

Скопје – Амбасадата на Романија во Скопје, Амбасадата на Финска во Белград и Институтот за демократија „Социтас Цивилис“ ќе одржат панел дискусија на тема „Националните перспективи на крајот на романското и во очекување на финското претседателство со Советот на ЕУ“. (МНР/11:10)

Скопје – Прес-конференција во рамки на проектот „Прилагодување на индустриските односи кон новите облици на работа“. (х.„Порта“/13:30)

Скопје – Младинскиот образовен форум организира промоција на резултатите од четири истражувачки труда што се изработени во рамки на Проектот за образовни центри за советување и алумни стипендисти на Фондацијата Отворено општество. (Јавна соба/18:00)

Скопје – Во рамки на „Скопско лето“: Концерт „Турски амам“ на Гудачкиот камерен оркестар „Арко“.(Национална опера и балет, фоаје/20:30) и проекција на филмот „Планинско чудо“.(Факултет за ликовни уметности – Сули ан/21:00)

 

___________________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини**

 

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close