ЕвропаЕвропа.Портал

Меркел му честиташе на новиот лидер на британските конзервативци

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска му честиташе на Борис Џонсон за изборот на лидер на британската владејачка Конзервативна партија и истакна дека се радува на идната соработка со него

Берлин, 23 јули 2019 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел денеска му честиташе на Борис Џонсон за изборот на лидер на британската владејачка Конзервативна партија и истакна дека се радува на идната соработка со него.

– Нашите земји треба и во иднина да бидат поврзани со блиско пријателство, истакна Меркел.

Џонсон од утре ќе биде и премиер на Велика Британија. Тој вети дека Велика Британија до крајот на октомври ќе излезе од Европска унија со или без договор. ми/

Таг
Back to top button
Close