ЕвропаЕвропа.Портал

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија.

Берлин, 19 јули 2019 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Британија ќе остане партнер дури и ако повеќе не биде членка на Европската унија.

Таа исто така додаде дека соработката со наследникот на британската премиерка Тереза Меј ќе зависи од неговиот пристап кон Европската комисија.

Британија би требало да излезе од ЕУ на 31 октомври, а фаворит за лидер на Конзервативната партија и иден премиер е Борис Џонсон. јт/

Таг
Back to top button
Close