0_Web_АктуелноДописници МКДТема

Лете воздухот чист, но што ќе направи Општина Тетово така да биде и зиме

Вообичаено во текот на летните месеци жителите на Тетово не се соочуваат со загаден воздух како зиме, а во прилог периодов им оди и тоа што имаше чести врнежи од дожд и ветер, па нема голема концентрација на отровни честички и не се чувствува аерозгадувањето. Сепак, во текот на мај и јуни не можат да проверат дали има присуство на отровните честички ПМ 10 и ПМ 2,5 на интернет-страницата на Министерството за животна средина и просторно планирање, каде што се објавуваат податоци од мерните станици за квалитетот на воздухот. Не се поставуваат податоци за тоа колку концентрација има на отровните честички, а од одделението за мониторинг на квалитетот на воздухот велат дека е поради тоа што инструментот за мерење е однесен на сервисирање во Виена. Велат дека е однесен од 27 април, а во месечниот извештај за тој месец има податоци за сите 30 дена.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close