СветСвет.Портал

Иран оддаде почит на директорот на ИАЕА

Заменик министерот за надворешни работи на Иран Абас Аракчи оддаде почит на генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) Јукиа Амано, кој почина денеска.

Техеран, 22 јули 2019 (МИА) – Заменик министерот за надворешни работи на Иран Абас Аракчи оддаде почит на генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) Јукиа Амано, кој почина денеска.

– Мое длабоко сочувство. Имавме мошне блиска соработка. Благодарен сум за неговиот вешт и професионален настан кој резултираше со комплетно завршување на договорот за нуклеарно оружје, објави Аракчи на Твитер.

Тој учествуваше во преговорите за договорот за нуклеарно оружје помеѓу Иран и светските сили во 2015 година.

Амано почина на 72 години, а во последно време имаше нарушено здравје, соопшти ИАЕА.

Тој раководеше со ИАЕА од декември 2009 година.

За време на неговиот мандат, Амано го надгледуваше потпишувањето на историскиот договор меѓу Иран и шест големи светски сили – Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД.

Врз основа на договорот, Исламска Република се согласи да поттисне некои аспекти од својата нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите. паг/

 

 

Таг
Back to top button
Close