0_Спорт.ПорталОстанато

Хонда ќе се израмни со Мерцедес со следната надградба

По победата на Макс Верстатен во Австрија, четвртата спецификација ќе биде достапна за „Спа“, „Монца“ или, во најдобар случај, за „Хунгаро ринг“ пред летната пауза.

Бракли, 17 јули 2019 (МИА) – Јапонскиот снабдувач на мотори за Ред Бул и Торо Росо, Хонда ветува дека следната надградба ќе го израмни нивниот производ со оној на Мерцедес.

По победата на Макс Верстатен во Австрија, четвртата спецификација ќе биде достапна за „Спа“, „Монца“ или, во најдобар случај, за „Хунгаро ринг“ пред летната пауза.

Според весникот „АС“, зголемувањето на моќноста може да биде за 25 коњски сили.

– Ова е бројка, со која Хонда верува дека ќе го оствари својот најголем сон – да го достигне нивото на моторот на Мерцедес, пишува изданието.вз

Таг
Back to top button
Close