BallkanBallkan.PortalSvet.Slajder

Erdogan planifikon prodhimin e përbashkët të armëve me Rusinë

Qëllimi i ardhshëm i Turqisë pas furnizimit të sistemit raketor C-400 është prodhimi i përbashkët i sistemeve ajrore mbrojtëse me Rusinë, ka deklaruar presidenti turk Rexhep Taip Erdogan.

Ankara, 15 korrik 2019 (MIA) – Qëllimi i ardhshëm i Turqisë pas furnizimit të sistemit raketor C-400 është prodhimi i përbashkët i sistemeve ajrore mbrojtëse me Rusinë, ka deklaruar presidenti turk Rexhep Taip Erdogan.

“Disa kanë pohuar se nuk do të mund të marrim C-400 dhe nuk do të mund t’i pozicionojmë në territorin tonë, por ata filluan të arrijnë. Disa thonë se kjo është e gabuar. Por, qëllimi jonë i ardhshëm është prodhimi i përbashkët me Rusinë”, ka thënë Erdogan në tubimin me rastin e tre vjetorit të tentimit të pasuksesshëm për grushtet në Turqi. fab/

 

 

Таг
Back to top button
Close