0_Спорт.ПорталФудбал

Член на Аргентинскиот спортски арбитражен суд: Меси мора да се извини на КОНМЕБОЛ

Напаѓачот на Барселона беше незадоволен од судењето на полуфиналниот натпревар против Бразил на турнирот. Во него, „гаучосите“ загубија со 0:2, а Меси рече дека „сè е наместено за Бразил да стане шампион“.

Буенос Аирес, 16 јули 2019 (МИА) – Густаво Абреу, член на Аргентинскиот спортски арбитражен суд изјави дека капитенот на националниот тим, Лионел Меси, треба да се извини за КОНМЕБОЛ. Суперѕвездата ја обвини федерацијата за корупција откако Аргентина го освои третото место на Копа Америка 2019 година.

Напаѓачот на Барселона беше незадоволен од судењето на полуфиналниот натпревар против Бразил на турнирот. Во него, „гаучосите“ загубија со 0:2, а Меси рече дека „сè е наместено за Бразил да стане шампион“.

– Ќе го советувам Меси да се извини, затоа што тие планираат да го казнат. Тој мора да се извини, за да не го казнат, рече Абреу, цитиран од „ТОИ Спорт“.

Според гласините, на Меси му се заканува казна до 2 години исфрлање од репрезентацијата на албиселесте. Ова ќе се случи ако КОНМЕБОЛ одлучи да го казни за критиките и обвинувањата во нивната адреса.вз

Таг
Back to top button
Close