0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталОпштествоСторија

Волонтерскиот дух го врати животот на село во делчевски Истевник

Борче и Симона Димитровски се млади луѓе од Делчево, кои водени од желбата да го вратат животот во руралните средини, деновиве беа домаќини на група млади волонтери од повеќе земји од Европа. Поддржани од здружението „Зелен“ од Бугарија, а со помош на можностите што ги нуди програмата „Еразмус плус“, десетина дена сите заеднички работеа на реновирање на старата куќа на Димитровски во село Истевник, од каде што потекнува Борче. Целта на овие активности, како што вели, е да се даде пример како луѓето со малку ентузијазам и работа можат по теркот на живот во современи услови, старите куќи да ги претворат во едно прекрасно место за живеење. 

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close