0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Високите температури го зголемуваат ризикот од труење со храна

Агенцијата за храна и ветеринарство излезе со препораки за безбедно консумирање на храната на прагот од летото, кога со порастот на температурите се зголемуваат и потенцијалните ризици од појава на труење со храна. Високите температури, додава, се потенцијална опасност и за здравјето на животните доколку за нив навреме не се преземат мерки за обезбедување доволни количини храна и вода за пиење.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close