Дописници МКДКултураКултура.ПорталСторија

Со земјена уметност до подигање на еколошката свест и заштита на културното богатство

Познатиот ликовен уметник од Ростуше, Адем Сулејманоски, освен што со своите вредни раце создава ликовни дела во разни техники, преку земјената уметност или како што популарно се нарекува, ленд-арт, испраќа силни пораки за зачувување на природните богаства, со кои Бог го дарувал прубавиот рекански крај, како и објектите што ги оставиле во наследство вредните раце на мајсторите.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close