ЕвропаЕвропа.Портал

Под ледникот на Гренланд откриени 56 езера

Научници од универзитетите во Ланкастер, Шефилд и Стeнфорд во Велика Британија откриле 56 досега непознати езера под ледникот на Гренланд. Стручните лица сметаат дека тие содржат остатоци од живи организми, кои живееле во екстремни услови, пишува Phys.org.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close