0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталАнализаДописници МКДОпштински вести

Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат нешто поголема заработка. Во Тетово, претежно кај албанската етничка заедница, печалбарите се на работа во европските земји. Во јуни во градот на одмор доаѓаат оние кои се во скандинавските земји. Тие што се враќаат од Германија и од Швајцарија претежно доаѓаат во јули. Во август најмногу тука се работниците од Италија, поради тамошниот колективен одмор.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close