БалканДописници СветРепортажа

Острoвот Крк – туристичка дестинација преку гастрономска понуда

Сите држави од поранешна Југославија можат да се пофалат со своите природни и културно-историски убавини, но како Хрватска, ретко кој! Господ тука не штедел, од Славонија и Загреб, сè до преубавото Јадранско Море со бројните острoви. Еден од нив е и острoвот Крк, крај Риека, втор по големина острoв во Јадранско Море и единствен што е поврзан со копното преку мост и аеродром. Крк е познат и како Златен Остров уште од антиката, поради географската позиција, богатата вегетација и културното наследство, кое е колепка на хрватската култура.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close