Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Меркел и натаму се залага новиот претседател на ЕК да се бира меѓу „водечките кандидати“

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека и натаму останува на ставот дека идниот претседател на Европската комисија треба да се избере меѓу т.н. „водечки кандидати“ што за оваа функција ги предложија европските партии пред мајските избори за Европарламентот, иако признава дека таквиот принцип ќе биде тешко применлив имајќи ја предвид поделбата меѓу европратениците.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close