Дописници МКДТема

Граѓаните опиени од опиумот скриен на таваните

Стотици килограми суров опиум, кај народот познат како катран, се претпоставува дека лежат скриени низ државата. Пред шеесетина години, кога беше забрането производството на катран со образложение дека од него се прави дрога, многу газди што имале резерви од најквалитетниот суров опиум во светот, го скриле „за не дај боже“. Многумина завршиле во затвор поради продажба на катранот на црно, но има и такви што во минатото опиумот ѝ го дале на државата, но незадоволни се од цената што ја добиле за него. Катранот сè уште е табу-тема, а се шпекулира дека многу новопечени бизнисмени станале газди токму поради бизнисот со катран.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close