Дописници МКДСторија

Гастро-дипломатијата значајна при донесување важни одлуки

Гастро-дипломатијата отсекогаш имала огромно значење при донесувањето важни одлуки, дипломатите разговарале следејќи го протоколот, вкусувајќи ја храната, а како круна и во минатото и денес се десертите, како своевидни „слатки“ амбасадори. Кумановци неодамна имаа несекојдневна можност да ги пробаат познатите и вкусни „добош“ торта, „жербо“ коцки, штрудла, „риго јанчи“ и останатите слатки и десерти, кои ги презентираше унгарската амбасада на изложбата што се одржа по повод 25-годишнината од почетокот на воспоставувањето на дипломатските односи на двете земји, во која, покрај оваа, се поместени изложби на фотографии, саеми на книги, концерти. И токму на оваа презентација и дегустација на слатките, кои балансирано се вклопуваа со познатото токајско вино, дипломатите и гостите разговараа опуштено за секојдневни теми и за односите меѓу двете држави.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close