0_Web_Насловна-слајдерБизнисБизнис.ПорталЕкономијаТема

Енергетската транзиција предизвик за фаќање чекор со развиените земји

Нема повеќе европски пари за финансирање енергетски проекти базирани на фосилни горива, а особено не на јаглен, најави претседателот на Енергетската заедница (ЕЗ) Јанез Копач на неодамна завршениот Македонски енергетски форум (МЕФ) во Струга. Тој посочи дека Европската Унија во иднина ќе се фокусира на поддршката на обновливи извори на енергија (ОИЕ).

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close