Biznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономијаТема

Бугарија бара партнери кај соседите за изградба на Белене, Владата прави анализа

Бугарија има намера да ја гради нуклеарната електрана Белене и ги повикува соседните земји да се вклучат во изградбата која според процените ќе чини повеќе од шест милијарди евра. За таа намена минатиот месец објави јавен повик во службениот весник на Европската Унија за барање стратешки партнер за изградба на Белене со кој ги повикува и соседите земји да се вклучат во проектот. Бугарските очекувања се дека интерес ќе пројават Србија, Црна Гора и нашата земја.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close