0_Web_АктуелноДописници МКДСторија

Али Касами тетовски изумител на електрична мешалка за ајвар

Триесет и осумгодишниот Али Касами од Тетово со иновативен изум ја надминува потешкотија при правање ајвар. Изработил електрична мешалка за ајварот со намера да се избегне мачнината од потребата неколку часа да се стои до шпорет на дрва кој шири топлина и да се мешаат состојките се додека не се испржат. Потешкотијата со која се соочил, но и познавањата на електриката биле иницијатива да започна да размислува како да на ја создаде оваа направа.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.

Внесете лозинка или контактирајте со нашата маркетинг-служба за подетални информации:

Тел.: 075 284 506
075 284 502
075 280 297

Е-пошта: marketing@mia.mk

Back to top button
Close