0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Во МАНУ „Денови на ЦЕРН во Северна Македонија“

Од денеска до 17 мај во МАНУ ќе се одржат повеќе настани во рамки на „Денови на ЦЕРН во Северна Македонија“ во организација на Природно-математичкиот факултет, Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), а под покровителство на МАНУ. 

Скопје, 13 мај 2019 (МИА) – Од денеска до 17 мај во МАНУ ќе се одржат повеќе настани во рамки на „Денови на ЦЕРН во Северна Македонија“ во организација на Природно-математичкиот факултет, Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), а под покровителство на МАНУ.

Во 11:00 часот денеска ќе биде отворена изложбата „Истражување во ЦЕРН“ од авторите Лудвиг Добжински и Даниел Денегри и атомската игротека за деца, чиј автор е Мимоза Ристова.

Утре во рамки на „Денови на ЦЕРН во Северна Македонија“ ќе се одржи научен семинар „Денови на ЦЕРН во Северна Македонија“. ев/са/

Таг
Back to top button
Close