0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderДописници СветИнтервјуПолитика

Османи: Без преговори со ЕУ има ризик од колапс на сите процеси во земјата

Вицепремиерот за европска интеграција, Бујар Османи, за МИА вели дека од суштинска важност е преговорите со ЕУ да почнат без одлагање, бидејќи во спротивно постојат ризици и за земјата и за регионот, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Брисел, 10 мај 2019 (МИА) – Вицепремиерот за европска интеграција, Бујар Османи, за МИА вели дека од суштинска важност е преговорите со ЕУ да почнат без одлагање, бидејќи во спротивно постојат ризици и за земјата и за регионот, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Османи, кој денеска е во посета на Брисел, предупредува дека политичкиот контекст во Европската Унија е многу непредвидлив поради изборите во ЕУ, но дека е оптимист.

-Тоа што мене ми дава оптимизам е дека нема подобро портфолио од нашето, толку е моќно што тешко се игнорира, и второ дека нема алтернатива. Алтернативата од неуспех на оваа приказна е страшна, порачува вицепремиерот.

“Ризиците“, вели Османи, “се колабирање на сите позитивни процеси што ги има и во државата и во регионот“.

Тој е уверен дека и во европските институции и во земјите членки сите се свесни за овие ризици.

-Ако некој ја одземе таа перспектива, целата стратегија пропаѓа. Тоа е нашиот аргумент, дека оваа приказна е толку моќна, толку ги надминува нашите граници што игнорирањето ќе биде лоша порака и за државата и за регионот и за целата европска идеја, вели за МИА Бујар Османи.

За административниот капацитет за преговорите, Османи, кој е воедно и главен политички преговарач во овој процес, вели дека темелите се поставени од страна на Владата, иако останува да се донесат уште некои одлуки, како не пример кој ќе биде дел од преговарачката структура. Но, дека главниот поттик за администрацијата и за целото општество ќе дојде кога ќе започнат формално преговорите.

-Ние се подготвуваме цело време, меѓутоа финалните акти што треба да поминат на Влада, во кои што се дефинира, на пример, невладините организации дали ќе бидат во работните групи внатре, по црногорскиот модел, или ќе бидат на страна во процесот, како што е српскиот модел, која ќе биде улогата на СЕП, која ќе биде улогата на другите институции.

-Овие финални акти не се поминати на Влада затоа што го следиме политичкиот процес во смисла на почнување на преговори. Јас мислам дека само ни фали тригерот, смета Османи.

Стотина лица се пријавиле на огласот за интерес, објавен минатата година, а направени се и списоци на експерти во соработка со МАНУ и универзитетите кои ќе помогнат во процесот.

Во самиот секретаријат за европски прашања, пак, се унапредени луѓе со соодветно искуство и знаење и се преземаат потребните мерки за задржување на кадарот, тврди главниот преговарач.

Меѓутоа, нагласува тој, во текот на преговорите, тежиштето ќе биде во самите министерства задолжени за секое поглавје, а не во СЕП.

Раководителите ќе доаѓаат од министерствата, а замениците раководители ќе бидат од СЕП за поддршка на процесот.

-СЕП ќе биде секретаријатот на преговарачката група и на државната делегација, но тежиштето треба да биде во министерствата што ги покриваат поглавјата. И создавањето на човечки капацитет треба да го фокусираме во министерството. На пример, министерството за економија покрива дури седум поглавја. Дали министерството за економија е подготвено за сите седум? Во моментов не е. И затоа ја правиме оваа комбинација, луѓето што ги има во администрацијата, во академијата, во коморите, во невладините организации и работната група се активираат кога почнува процесот, вели Османи.

Северна Македонија веќе во текот на билатералниот скрининг ќе треба да ги активира работните групи и да ги мобилизира и администрацијата и експертите, додава вицепремиерот.

Што се однесува до членовите на преговарачката структура, Бујар Османи вели дека имињата му се на располагање, но дека не е сѐ уште донесена конечна одлука.

-Ќе ги бираме според актите, на предлог на главниот политички преговарач, во координација со техничкиот, на предлог на Влада. Нема министрите да ги назначат туку главниот политички преговарач и главниот технички, така што ќе внимаваме тие назначувања да бидат професионални и да не ги назначуваат министрите во рамките на своите кабинети, изјави Османи за МИА, на прашање дали постои ризик од политизација на оваа структура.

Тања Милевска

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close