0_Спорт.ПорталКошарка

Јокиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Денвер

Тоа беше деби за Јокиќ во НБА плејофот. Тој забележа просечни бројки од 24.8 поени, 13.0 скока, 8,9 асистенции, 1,2 одземена топки и 0.7 блокирани удари во 14 натпревари од елиминациите

Денвер, 13 мај 2019 (МИА) – Српскиот центар на Денвер, Никола Јокиќ, рече дека се чувствува одговорен за елиминацијата на „грутките“ во полуфиналето на плејофот на Западната конференција. Тимот на тренерот на тимот, Мајк Мелоун, беше елиминиран од Портланд, откако го изгуби одлучувачкиот седми натпревар на свој терен. Јокиќ заврши со 29 поени и 13 скокови во дуелот бр.7, но промаши 15 шута од игра.

– Се чувствувам тажен и разочаран. Тоа беше тежок меч. Имавме шанси, тие исто и ги искористија подобро. Поразите не се мотивација за мене. Се надевам дека ќе биде подобро следната година. Пропуштив удар во четвртото продолжение во Портланд. Се чувствувам одговорен. Пропуштив многу удари, кои би требало да реализирам, изјави српската ѕвезда на Нагетс.

Тоа беше деби за Јокиќ во НБА плејофот. Тој забележа просечни бројки од 24.8 поени, 13.0 скока, 8,9 асистенции, 1,2 одземена топки и 0.7 блокирани удари во 14 натпревари од елиминациите.вз

Таг
Back to top button
Close