0_Спорт.ПорталТенис

Надал му даде само три гема на Вавринка

Во спорот околу местото во финалето тој ќе се соочи со Стефанос Циципиас, кој претходно минатата ноќ го елиминираше минатогодишниот шампион Александар Зверев.

Мадрид, 11 мај 2019 (МИА) – Рафаел Надал не се сретна сериозен отпор од Стен Вавринка и се квалификуваше за својот 70-ти полуфинален натпревар во турнир од серијата „Мастерс“. Шпанецот победи со 6:1, 6:2 и по 11-ти пат е меѓу најдобрите четири во Мадрид.

Во спорот околу местото во финалето тој ќе се соочи со Стефанос Циципиас, кој претходно минатата ноќ го елиминираше минатогодишниот шампион Александар Зверев.

Надал нема загубено сет од Циципас во трите натпревари меѓу нив до сега, но гърчкиот тенисер е во одлична форма и навести дека е способен да му го отежни животот на шпанскиот ас. Рафа, кој два пати ја освоил титулата во Мадрид, цели на својот прв сезонски трофеј.

Во другото полуфинале ќе се сретнат Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим.вз

Таг
Back to top button
Close