0_Спорт.ПорталФудбал

Милан го сака Жардим на тренерската функција

Раководството на Милан има намера да го разреши Џенаро Гатузо од функцијата главен тренер на крајот на тековната сезона. Според „Кориере дело спорт“ „росо-нерите“ ќе го поканат предводникот на Монако Леонардо Жардим да го наследи Гатузо на тренерската позиција.

Милано, 25 мај 2019 (МИА) – Раководството на Милан има намера да го разреши Џенаро Гатузо од функцијата главен тренер на крајот на тековната сезона. Според „Кориере дело спорт“ „росо-нерите“ ќе го поканат предводникот на Монако Леонардо Жардим да го наследи Гатузо на тренерската позиција.

За потсетување, 44-годишниот Жардим го води Монако од 2014 година. Под негово водство, кулбот од Кнежеството го освои првенството на Франција во сезоната 2016/17. Во октомври 2018 година, Португалецот беше разрешен од функцијата како главен тренер, но во јануари 2019 година тој беше вратен назад. Неговиот договор со Монако важи до летото 2021 година.

Милан во пресрет на утрешното последно коло од Серија А се наоѓа на петтата позиција на табелата со 65 бода. зс/

Таг
Back to top button
Close