20 мај 2019

Скопје – Средба на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски со претседателот на Собранието Талат Џафери. (Вила Водно/9:30)

Скопје – Седница на Собрание на Република Северна Македонија (Сала „Македонија/11:00)

Скопје – Седница на собраниска Комисија за одбрана и безбедност (Сала 10/9:00)

Скопје – Седница на собраниска Комисија за одбрана и безбедност (Сала 10/9:30)

Скопје – Седницна на собраниска Комисија за европски прашања (Сала 4/10:00)

Скопје -Две седници на собраниска Законодавно-правна комисија (Сала 4/10:30)

Скопје -Седница на собраниска Комисија за надворешна политика (Сала на Уставна комисија / 10:30)

Скопје – Седница на собраниска Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците (Сала „Борис Трајковски/11:00)

Скопје – Седница на собраниска Законодавно-правна комисија (Сала 4/11:00)

Виена – Владина делегација, предводени од премиерот Зоран Заев учествува на Виенскиот економски форум.

Скопје – Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ќе присуствува и ќе се обрати на манифестацијата по повод Светскиот ден на пчелата, организирана од Сојузот на пчеларски здруженија. (плоштад „Македонија“/10:00)

Скопје – Прес-конференција на Стопанска комора на Македонија на тема „Директна финансиска поддршка на компаниите за потребната работна сила“. (Стопанска комора на Македонија – сала 1/ 11:00 часот)

Куманово – Почнува турата на патувачкиот автобус на ЕУ, како дел од кампањата „ЕУ за тебе“ (Куманово / 10:00)

Скопје – Брифинг за новиот Закон за Судски совет и за работата на судскиот совет во изминатиот период, организиран од Институтот за човекови права. (Јавна соба/ 12:00)

Скопје – Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов ќе присуствува на одбележувањето на Денот на пожарникарството. (Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје/11:00) 

Скопје – Прес-конференција на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија на која ќе се споделат информации околу организирањето на првата Парада на гордоста во Скопје. (Просториите на ЛГБТИ Центарот при Хелсиншкиот комитет за човекови права, на ул. Наум Наумовски Борче бр.83./11:00)

Охрид – Свеченост по повод денот на пожарникарството. (Простории на Територијалната противпожарна единица во Охрид /11:00)

Скопје – Свечено отворање на реконструираното фудбалско игралиште во рамки на СОС Детско село во Ченто. (ул.Финска бр.131, спроти ОУ „Дане Крапчев“/11:00)

Скопје – Одбележување на 70-годишнина од постоењето на Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ (Дом на АРМ/19:30)

Охрид – Прес-конференција на која ќе се промовира уметничката програма на 59-то издание на „Охридско лето“ (Хотел „Јуник“/14:00)

Скопје – Концертна промоција на вториот албум на „Рона Нишлиу квартет“, насловен „Миндил“ во организација на Културно-информативен центар-Скопје. (Македонската филхармонија/ 21:00)

Скопје – Премиера на „Темниот бакнеж“ на „Колектив Ветерница“ (Кино Фросина / 19:30)

___________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Back to top button
Close