0_Maqedoni.Portal0_Web_AktualeKorrespondentë BotëMakedonija.SlajderPolitikë

Mediat greke për fitoren e Pendarovskit në zgjedhjet presidenciale

Mediat greke në raportimet e tyre për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në vendin tonë vënë theksin në cenzusin e arritur dhe fitoren e Stevo Pendarovskit.

Athina, 6 maj 2019 (MIA) – Mediat greke në raportimet e tyre për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në vendin tonë vënë theksin në cenzusin e arritur dhe fitoren e Stevo Pendarovskit.

“Stevo Pendarovski zgjidhet president i ri i Maqedonisë së Veriut”; “Kandidati i Zaevit është fituesi i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut”; “Fitorja e Pendarovskit në Republikën e Maqedonisë së Veriut: Do të jem president i të gjithë qytetarëve”; “Shkup: Stevo Pendarovski president i ri i Maqedonisë së Veriut”; “Zgjedhjet Presidenciale në Maqedoninë e Veriut: Fitore e Pendarovskit”; “Stevo Pendarovski: Pesha e perspektivës evropiane dhe euroatlantike të vendit”; “Maqedonia e Veriut : Profili dhe agjenda e presidentit të ri Stevo Pendarovski”, janë pjesë titujt në botimet elektronike të medias greke, njoftoi korrespondentja e MIA-s në Athinë.

Një numër i madh i mediave në Greqi e kanë transmetuar tekstin e agjencisë ANA-MPA në pronësi shtetërore, e cila raportoi nga Shkupi në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Përveç deklaratave të Pendarovskit dhe rezultateve, në tekstin e titulluar “Maqedonia: Një President” për të gjithë qytetarët “dhe” etje “për integrimin euroatlantik,  është transmetuar edhe atmosfera nga selia e LSDM-së.

Televizioni shtetëror grek ERT, transmeton rezultatet përfundimtare të raundit të dytë, dhe deklaratën e mbrëmshme të Stevo Pendarovskit, Zoran Zaevit, Gordana Siljanovska – Davkovës dhe Hristian Mickovskit.

“Fituesi i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni Veriore, Stevo Pendarovski pak para mesnatës foli për një fitore të qartë, falënderoi votuesit që kishin shprehur besimin dhe tha se ai do të jetë president i të gjithë qytetarëve në vend, pavarësisht nga preferencat e tyre partiake dhe etnike , njoftoi televizioni greke ERT, transmeton MIA.

Rezultatet e zgjedhjeve të djeshme u gjetën gjithashtu në disa nga titujt e botimeve të sotme të gazetave greke. Teksti i “Etnos” titullohet “Zaevi dhe Pendarovski fituesit e mëdhenj”, dhe titulli i “Efimerida ton sindakton”, “Fitorja e Pendarovskit”. sr/mp/

Back to top button
Close