СветСвет.Портал

Ирак: Тројца Французи, членови на ИД, осудени на смрт

Суд во Багдад денеска им изрече смртна казна на тројца француски државјани, припадници на терористичката организација Исламаска држава.

Багдад, 26 мај 2019 (МИА) – Суд во Багдад денеска им изрече смртна казна на тројца француски државјани, припадници на терористичката организација Исламаска држава.

Неименуван официјален претставник изјави дека овие тројца затвореници се дел од 13-те француски државјани, кои Сириските демократски сили (СДФ) ги предадоа на Ирак во јануари.ир/

 

Таг
Back to top button
Close