0_Спорт.ПорталДописници МКДОстанатоСпорт

Џио Струмица стартуваше со победа во полуфиналето против Вардар во разигрувањето за титулата

Актуелниот шампион и освојувач на купот, екипата на Џио Струмица го совлада Вардар со 3:1, по сетови 25:16, 25:22, 22:25 и 25:23, во рамките на првиот полуфинален натпревар од разигрувањето за шампионската титула.

Струмица, 8 мај 2019 (МИА) – Актуелниот шампион и освојувач на купот, екипата на Џио Струмица го совлада Вардар со 3:1, по сетови 25:16, 25:22, 22:25 и 25:23, во рамките на првиот полуфинален натпревар од разигрувањето за шампионската титула.

Струмичани доминираа само во првиот сет, додека во останатите одбојкарите на Вардар пружија силен отпор, па на актуелниот шампион да поведе со 1:0 во полуфиналните средби му требаа точно 110 минути.

Вториот натпревар се игра в сабота во Скопје и доколку Џио Струмица забележи победа, тогаш ќе биде првиот финалист од годинашново разигрување за титулата во одбојкарското првенство. Во спротивно финалистот ќе биде познат по третиот натпревар, кој би се играл во Струмица. рт/вј/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close