0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

„Дупла круна“ за Баерн

Екипата на Баерн Минхен вечерва на „Олимпискиот стадион“ во Берлин го победи Лајпциг со 3:0 во финалето на Германскиот фудбалски куп и на тој начин стигна до „дупла круна“.

Берлин, 25 мај 2019 (МИА) – Екипата на Баерн Минхен вечерва на „Олимпискиот стадион“ во Берлин го победи Лајпциг со 3:0 во финалето на Германскиот фудбалски куп и на тој начин стигна до „дупла круна“.

Стрелци на головите беа Роберт Левандовски (два) и Кингсли Коман.

За Баварците ова е 19-ти трофеј од националниот куп.

Претходно, Баерн Минхен по 29-ти пат стана шампион на Германија. зс/

Таг
Back to top button
Close