0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Ако има исчекор во преговорите за СЈО, ќе има средба Заев – Мицкоски

Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со новиот закон за јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО. Целта е, потенцира, навремено да се заврши процесот, а ако има напредок, би можело да биде одржана и лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Скопје, 15 мај 2019 (МИА) – Премиерот Зоран Заев информира дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со новиот закон за јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО. Целта е, потенцира, навремено да се заврши процесот, а ако има напредок, би можело да биде одржана и лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

– Ако се случат одредени исчекори во делот на преговарањето, ние, лидерите на двете политички партии, би оствариле лидерска средба за конeчно заокружување на законот. Сакаме да постигнеме консензус и за овој закон. Овде имаме и политички одлуки кои треба да ги донесеме, затоа и ќе треба лидерска средба за законот за јавно обвинителство, изјави денеска Заев во Владата пред презентацијата на истражувањето на ОБСЕ за благосостојбата и безбедноста на жените.

Во однос на пораките од Државната комисија за борба против корупцијата за непотизам и судир на интереси при вработувања, Заев потврди дека дел од критериумите врз основа на кои ќе се направат најавените реконструкции се и укажувањата од Антикорупциска.

– Антикорупциската комисија беше јасна и гласна, тоа потврдува дека имаме систем, а тоа е најголемата вредност. Системот би бил систем ако постапуваме по него. Каде што има влијание на одредни функционери и со тоа обесправиле граѓани во рамноправноста или во компетитивноста за вработување, ќе следува одговорност. Дел од критериумите за промените кои треба да се случат се и укажувањата од Антикорупциска, појасни премиерот Заев. цр/са/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close