0_Спорт.ПорталФудбал

Тухел: ПСЖ има проблеми како во нападот, така и во одбраната

Тој додаде дека е решен да го исполни својот договор со ПСЖ, кој трае до 2021 година

Париз, 28 април 2019 (МИА) – Германскиот тренер на Пари Сен Жермен, Томас Тухел, беше разочаран од пропуштената можност да го освои францускиот куп. Парижаните изгубија по пенали од Рен.

– Тешко е да се објасни што се случи. Почнавме многу силно, бевме организирани, имавме многу квалитет во нашата игра. Генерално создадовме многу можности и ситуации. И при 2:0, а потоа при 2: 1, сепак, нашиот пристап се чинеше дека е 3 или 4:0 и натпреварот беше многу отворен. По 2:2, Рен играше подобро и го контролираше натпреварот. Мбапе имаше многу можности да го затвори натпреварот, но не успеа. На тренингот во петокот, тој имаше некои мускулни проблеми што може да го спречи да биде сигурен во она што го знае. Можеби ова е објаснување за неговото дело на крајот кога доби црвен картон. Имаме проблеми како во нападот, така и во одбраната. Во еден момент, многу играчи се вратија по повредите, а тоа го наруши ритамот, рече Тухел.

Тој додаде дека е решен да го исполни својот договор со ПСЖ, кој трае до 2021 година.вз

Таг
Back to top button
Close