0_Спорт.ПорталФудбал

Премиер лигата ја зајакнува својата позиција на глобалниот ТВ-пазар

Наскоро, договорот за права на емитување во светот, исто така, ќе се обнови, повторно за горенаведениот период. Договорот изнесува 4,05 милијарди фунти, или околу 400 милиони повеќе фунти за сезона.

Лондон, 7 април 2019 (МИА) – Откако минатата година Премиер лигата потпиша договор со „Скај Спортс“ и „БТ Спорт“ за телевизиските права во Велика Британија, најверојатно тоа ќе се случи на меѓународна сцена, велат најновите вести.

Со новиот договор, двата радиодифузери платиле 4,46 милијарди фунти за периодот 2019-2022 за емитување на натпревари од англиската елита во Обединетото Кралство.

Наскоро, договорот за права на емитување во светот, исто така, ќе се обнови, повторно за горенаведениот период. Договорот изнесува 4,05 милијарди фунти, или околу 400 милиони повеќе фунти за сезона.

Ова дополнително ќе го зголеми профитот во однос на Ла Лига, Серија „А“, Бундеслигата и Лигата 1.вз

Таг
Back to top button
Close