СветСвет.Портал

Нова ерупција на вулканот Асо во Јапонија

Јапонските власти соопштија дека е забележана нова ерупција на вулканот Асо во перфектурата Кумамато.

Токио, 19 април 2019 (МИА) – Јапонските власти соопштија дека е забележана нова ерупција на вулканот Асо во перфектурата Кумамато.

Ова е втора ерупција на вулканот Асо оваа недела.

Локалните влсти ги предупредија граѓаните да бидат што подалеку од вулканот.

Засега не се пријавени никакви пречки во воздушниот сообраќај.

Со висина од 1.592 метри, Асо е еден од највисоките вулкани во светот. ир/сп/

Таг
Back to top button
Close