Svet.SlajderСветСвет.Портал

Нова експлозија на Шри Ланка

Нова експлозија одекна денеска во реонот на градот Пугода, на околу 40 километри источно од главниот град на Шри Ланка, Коломбо, соопшти локалната полиција.

Коломбо, 25 април 2019 (МИА) – Нова експлозија одекна денеска во реонот на градот Пугода, на околу 40 километри источно од главниот град на Шри Ланка, Коломбо, соопшти локалната полиција.

Засега нема информации за евентуално загинати или повредени лица.

Полицијата информира дека властите започнале истрага за утврдување на причините за експлозијата.

Денешната експлозија следи по серијата бомбашки напади во неделата, на католички Божиќ, врз цркви и хотели, при што загинаа најмалку 359 лица.

Во рамки на истрагата за овие напади властите на Шри Ланка досега приведоа 58 лица.

Одговорност за нападите презеде џихадистичката група Исламска држава (ИД). сп/

Таг
Back to top button
Close